Nasz Kobiecy Cykl Menstruacyjny przez wiele z nas jest, niestety wciąż uważany jako temat tabu, coś wstydliwego i ograniczającego nas w zewnętrznym świecie. Częste skoki nastrojów, bóle menstruacyjne i pragnienie wyłączenia się ze świata „w te dni” często są głównymi argumentami przeciwko celebrowaniu naszej kobiecości.

      Jeśli kobieta tłumi w sobie swoją kobiecość (a czyni to najczęściej nieświadomie), poprzez takie kwestie jak nie zwracanie uwagi na to co dzieje się z jej ciałem w trakcie cyklu, niedostarczanie sobie komfortu realizacji własnego wewnętrznego potencjału oraz brak zwykłego odpoczynku, to w konsekwencji „te dni” będą trudne i bolesne – tak jak cały poprzedzający cykl.

      Jednak nasz Kobiecy Cykl jeśli jest w pełni wysłuchany może stać się dla nas prawdziwym błogosławieństwem. Dzieje się to za sprawą pewnej naturalnej charakterystyki naszych kobiecych zachowań w trakcie trwania cyklu menstruacyjnego. Wiadomo, w różnych miesiącach może być „różnie”, jednak da się zaobserwować pewne prawidłowości w każdym cyklu.

      Tak jak pisałam we wcześniejszych wpisach (koniecznie je przeczytaj później – znajdują się tutaj), kobiecy cykl menstruacyjny ogólnie można podzielić na 4 fazy. W każdej z tych faz można rozróżnić pewną dążność naszych zachować do realizacji wewnętrznych potrzeb na dany czas.

      Potrzeby te zmieniają się wraz z przejściem w kolejna fazę naszego Kobiecego Cyklu i wyróżnić z nich można kilka najważniejszych potrzeb:

  • potrzeba działania i kreatywności (sukces, kariera, biznes, twórczość),
  • potrzeba spełnienia się w relacjach partnerskich (seks, flirt, atrakcyjność),
  • potrzeba dobrych relacji społecznych (pogaduszki, społeczne akcje, nowe znajomości) oraz
  • potrzeba wyciszenia i odpoczynku (dni wolne, planowanie i spędzanie urlopu).

Każdy Kobiecy Cykl umownie rozpoczyna się od pierwszego dnia krwawienia.

      Pierwsza faza najczęściej cechuje się tym, że po upływie kilku pierwszych dni krwawienia zaczynamy czuć się dużo lepiej, można zaobserwować pewne wrażenie „zrzucenia” ciężaru z duszy. Jest to początek naszej ekspresji w kierunku kreatywnej realizacji siebie w życiu. To wtedy właśnie najchętniej podejmujemy się nowych wyzwań, czy często realizujemy zadania, które wcześniej nas przytłaczały. Stajemy się bardziej odporne na zmęczenie i stres. Jest cecha, która będzie nam towarzyszyć nawet do końca trzeciej fazy, jednakże jej maksimum możemy zaobserwować w ok 7-8 dniu.

      Druga faza najczęściej cechuje się tym, że wciąż jesteśmy aktywne „zawodowo” lub działamy na pełnych obrotach w zaciszu domowym. Powoli jednak zaczynamy bardziej chętnie reagować na swojego partnera lub partnerkę. Stajemy się bardziej atrakcyjne, dzięki poprawieniu się kondycji skóry i buzujących w naszych żyłach hormonach. Bardziej chętnie zaglądamy w lusterka, dbamy o siebie i mamy większą ochotę na seks. Czas ten trwa około 9 dni, z maksimum w czasie wystąpienia owulacji.

     Trzecia faza cechuje się tym, że zaczynają się pojawiać pierwsze myśli o odpoczynku, o wyciszeniu i odpuszczeniu sobie pewnych spraw. W tym czasie najczęściej mamy ochotę z kimś po prostu porozmawiać i pielęgnować relacje z przyjaciółmi. Chętniej podejmujemy się standardowych obowiązków, niż narzucania sobie nowych wyzwań. Powoli, zamiast seksu bardziej docenimy możliwość przytulenia się i wyciszenia w objęciach ukochanego. Czas ten trwa również ok 8-9 dni.

      Czwarta faza – faza ostatnia, jest fazą najbardziej rozpoznawalną przez większość kobiet. Jest to czas, kiedy nasz nastrój się waha i występują pierwsze objawy tzw. PMS. Objawy te mogą mieć różne nasilenie, a wszystko to zależy od tego w jaki sposób żyłyśmy przez ostatni czas. W ostatniej fazie nasze ciało wysyła nam wyraźne sygnały byśmy zwolniły, odpoczęły i przygotowały się do kolejnego krwawienia. Im szybciej uda nam się odetchnąć i zaakceptować to co się w nas dzieje, tym lepiej zniesiemy „te dni”.

      Podsumowując ten w wpis naprawdę zachęcam Cię do obserwowania siebie w Twoim Kobiecym Cyklu. Dzięki temu będziesz lepiej wiedziała kiedy się podjąć pewnych działań, a kiedy po prostu odpuścić. Kobiecy Cykl w pełni i w prostocie wskazuje – nam Kobietom – jak i kiedy zadbać o siebie i swój wewnętrzny spokój oraz kiedy dać z siebie wszystko i podejmować kreatywne wyzwania.

      Najlepszym rozwiązaniem w funkcjonowaniu z własnym cyklem, jest planowanie swoich działań właśnie wokół cyklu miesięcznego i potencjału, jaki on ze sobą niesie w danym momencie. Chodzi mi tu o to, że gdy nauczysz się rozpoznawać swój cykl – zauważać, co w danej chwili jest Twoją mocną stroną, a co słabą – możesz naprawdę efektywnie zorganizować i zaplanować swój miesiąc. Znajdziesz w nim miejsce na wyzwania, działania, domowe ciepło oraz ciszę i spokój.

      Działania, które są w zgodzie z naszymi odczuciami, prowadzą nas do wewnętrznej równowagi i harmonii. Dlatego, zachęcam Cię do pobrania poniższego pliku „Mój Kobiecy Cykl”, byś w sposób łatwy i przyjemny mogła zapisywać w nim swoje spostrzeżenia co do własnego cyklu. Dzięki temu lepiej zrozumiesz to co dzieje się w Tobie i wokół Ciebie w trakcie pełnego cyklu oraz łatwiej Ci będzie spełnić się w swoich podstawowych obszarach życia  – zawodowym, społecznym, partnerskim i w umiejętności pełnego odpoczynku.

Życzę Ci przyjemnej i pożytecznej zabawy w odkrywaniu swojego Kobiecego Cyklu! 🙂

      A czy Ty już żyjesz w zgodzie z własnym Kobiecym Cyklem? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę ze słuchaniem Głosu swojego Ciała? Podziel się proszę ze mną swoimi spostrzeżeniami w komentarzu, albo pisząc bezpośrednio do mnie na e mail Monika@BeOPEN.com.pl 

Kalendarz "Mój Kobiecy Cykl"

Naucz Się Słyszeć Swój Wewnętrzny Głos, Aby w Zgodzie Ze Swoją Naturą Osiągać Pełnię Sukcesów w Życiu Zawodowym i Prywatnym.

Uzupełnij Dane Poniżej, Aby Zapisać Się Na Moją Listę Mailingową i Pobrać Kalendarz

Szanuję Twoją prywatność. Nigdy nie wyślę do Ciebie spamu.

Szanuję Twoją prywatność. Nigdy nie wyślę do Ciebie spamu.

About the Author Monika

Share your thoughts

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Free!

Book [Your Subject] Class!

Your first class is 100% free. Click the button below to get started!