W każdej kulturze, czy religii rola kobiety w społeczeństwie jest spostrzegana odmiennie od roli mężczyzny. Kobieta w większości przypadków postrzegana jest jako istota słabsza i zależna od mężczyzny. W wielu kulturach kobieta zawsze należała do mężczyzny – najpierw do ojca, a później do męża. Przez stulecia kobieta i jej twórcza moc jednoczenia i przygarniana ku sobie, czy troska o najbliższych, była postrzegana jako słabość, czy jako cecha dająca możliwość do jej zdominowania oraz „posiadania”. Kobieta, jako że z natury jest delikatniejsza i drobniejsza w budowie ciała od mężczyzny, stała zawsze w cieniu w obliczu siły jego mięśni. To mężczyzna fizycznie bronił terytorium przed najeźdźcami z zewnątrz i dostarczał pokarm w postaci mięsa zdobytego podczas polowań. Kobieta odpowiedzialna była za opiekę nad potomstwem, przygotowaniem posiłków i zadbanie o „wygody” życia.

      I tak w pewien instynktowny sposób kobieta i mężczyzna uzupełniają się, jeżeli ich energie są w równowadze. Problem pojawia się, gdy jedna ze stron nadmiernie wykorzystuje, zarządza, czy zawłaszcza sobie drugą. Rodzi to poczucie krzywdy, niemoc w samostanowieniu czy budzi poczucie niższości. O tym, że istnieją podstawowe energie opisujące kobietę i mężczyznę nie raz pewnie słyszałyście. Najczęściej taki podział występuje w kulturze Wschodu. Pod symboliczną postacią Yin i Yang, próbuje się wyjaśnić odmienne natury kobiety i mężczyzny.  Yin przypisuje się cechy męskie takie jak siła, aktywność i pęd ku zdobywaniu. Yang to to, co kobiece, czyli ciepło, miłość, umiejętność „oddania się” potomstwu i rodzinie. Ten wpis jednak nie jest o tym, czym są owe energie. Wiele informacji na ten temat dostępnych jest w sieci i w książkach, powstałych o tej tematyce. W tym wpisie chce się skupić na tym co mi wydaje się najbliższe sercu myśląc o Kobiecości i jej wpływie na moje życie.

      Czym więc jest ta nasza Kobiecość? Pisząc o Kobiecości, mam na myśli takie cechy jak ufność, miłość, troska, chęć oddania się sprawie, czy umiejętność postawienia siebie w cieniu potrzeb własnych dzieci. Wymienione cechy to tylko ogólny zarys tego, co zauważam w sobie jako Kobieta.  Przypisując je istocie kobiety, nie odbieram tym samym prawa mężczyznom do tego, by też umieli się z nimi utożsamić. Chodzi tu wyłącznie o uchwycenie tych cech w codziennym życiu statystycznej kobiety.

      Bardzo często większość kobiet tłumi w sobie lęk przed własną Kobiecością. Systemy społeczne w prymitywny sposób usankcjonowały wyższość cech męskich nad kobiecymi. Represje związane z byciem kobietą odcisnęły się i niestety utrwaliły w kobiecej formie. Lęk przed ukazaniem siebie jako kobieta mądra, aktywna, czuła i troskliwa burzy równowagę wewnętrzną, a to z kolei wyzwala negatywne emocje i myśli, które negatywnie wpływają na ogólny stan naszego zdrowia.

      Dziś żyjemy w czasach, gdzie kobiety stawiają siebie na równi z mężczyznami. Wymagają od siebie by być jak mężczyzna, zdobywać to co mężczyzna i w taki sposób jak mężczyzna. Przez lata kobiety były poniewierane i traktowane jako te „drugie”, które nie mogły stanowić same o sobie. Cechy którymi charakteryzuje się kobiecość były nadmiernie wykorzystywane i eksploatowane, gdzie w zamian kobieta często nie otrzymywała nic. Stąd zrodziło się pragnienie, by mieć takie same prawa do życia jak mężczyzna. I tu pojawił się problem, bo jeśli kobieta będzie próbować być taka jak mężczyzna, najczęściej będzie wypierać w sobie to co Kobiece. Wypieranie z czasem zamanifestuje się w świecie materialnym, najczęściej w postaci choroby. Ciało będzie próbować dać nam znać, że już dłużej tak nie może trwać. Całe Jestestwo kobiety uciemiężone i pokaleczone latami tyrani męskiego pierwiastka, będzie próbowało się uwolnić z jarzma ego. Stojąc w kontrze z tym co kobiece narażamy siebie i własne potomstwo na to, że przekażemy niewspierające życie wzorce, które najprawdopodobniej doprowadzą do problemów zdrowotnych.

      Wyjściem z tego błędnego koła jest umiejętność bycia w równowadze z własną naturą. Harmonia i równowaga kobiecego istnienia ma kluczowy wpływ na to jak spędzimy nasze życie i na to co przekażemy swoim córkom. Pielęgnowanie w sobie kobiecego pierwiastka, pozbycie się lęków i uprzedzeń do własnej Kobiecości, nie tylko wspomoże poczucie własnej wartości, ale i uwolni od ryzyka choroby. Kobieca energia, która miłuje świat i życie wokół, delikatnie umiłuje i Ciebie, pozwól jej tylko rozwinąć swój Kwiat. Zacznij kochać siebie, miłością czystą i bezinteresowną. Pozwól sobie być taką jaka jesteś, nie rugając się za to czego nie masz lub nie osiągnęłaś. Pozwól dostrzec w sobie to co wymaga zmiany i zaakceptuj to w sobie. To jest początek Twojej Wielkiej Drogi.

      Kobieca energia jest ciepła i promienna. Ma moc uzupełnienia w mężczyźnie wewnętrznego poczucia bezpieczeństwa i namiastki „domu”. Chcąc się dzielić sobą z mężczyzną, który docenia i szanuje to czym jest Kobiecość, stajemy się spełnione w tym aspekcie życia. W całym tym podziale płci, chodzi o to, by mężczyzna nie był ponad kobietą i na odwrót –by kobieta nie była ponad mężczyzną. W głębszym rozumieniu nie ma tu mowy o jakimkolwiek podziale, w całości Kobieta i Mężczyzna stanowi jedność. Równowaga i wzajemne wypełnienie się stanowi o istocie życia.

      Każda kobieta ma prawo być spełniona i szczęśliwa. Każda z nas ma prawo do bycia Kobietą. Najważniejsze jednak, byśmy my same dały sobie prawo do BYCIA w pełni i akceptacji, w równowadze i harmonii.

      Temat Kobiecości jest jak temat rzeka. Można o nim mówić i pisać w nieskończoność. Ten teks jest wstępem do serii następnych artykułów związanych z tematyką Kobiecości. W tym miejscu zachęcam Cię do pozostawienia komentarza na temat tego wpisu. Jeśli masz jakieś pytania śmiało pisz również w komentarzu lub bezpośrednio na e mail Monika@BeOPEN.com.pl

Kalendarz "Mój Kobiecy Cykl"

Naucz Się Słyszeć Swój Wewnętrzny Głos, Aby w Zgodzie Ze Swoją Naturą Osiągać Pełnię Sukcesów w Życiu Zawodowym i Prywatnym.

Uzupełnij Dane Poniżej, Aby Zapisać Się Na Moją Listę Mailingową i Pobrać Kalendarz

Szanuję Twoją prywatność. Nigdy nie wyślę do Ciebie spamu.

Szanuję Twoją prywatność. Nigdy nie wyślę do Ciebie spamu.

About the Author Monika

Share your thoughts

Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

Free!

Book [Your Subject] Class!

Your first class is 100% free. Click the button below to get started!